Vyšetrenie u fyzioterapeuta prebieha v niekoľkých krokoch, ktoré umožnia fyzioterapeutovi získať potrebné informácie o vašom zdravotnom stave a určiť najvhodnejšiu liečbu. Je často individuálne prispôsobené vašim potrebám a môže sa líšiť v závislosti od typu problému, ktorý riešite. Dôležité je otvorene komunikovať o svojich ťažkostiach, aby bolo vyšetrenie čo najpresnejšie a liečba najúčinnejšia.
Štandardný priebeh vyšetrenia sa skladá z nasledujúcich fáz:
1. Úvodná konzultácia:
- Fyzioterapeut sa vás opýta na vašu anamnézu, teda na informácie nielen o Vašich aktuálnych zdravotných problémoch, ale aj o ochoreniach, na ktoré sa liečite, Vašich minulých zraneniach, operáciách či ďalších relevantných faktoroch.
- Pýta sa aj na vaše aktuálne príznaky, ako sú bolesť, obmedzená pohyblivosť, únava, dekondícia alebo ďalšie ťažkosti.
- Dôležité je aj to, kedy sa príznaky objavili, čo ich zhoršuje alebo zlepšuje. Rovnako ho bude zaujímať akým pohybovým aktivitám sa pravidelne venujete, aký je Váš denný príjem tekutín, akú stravu preferujete a aký typ práce vykonávate.
2. Objektívne vyšetrenie:
Fyzioterapeut môže vykonať rôzne funkčné testy na hodnotenie pohybových schopností, flexibility, sily a stability vášho tela. Tieto testy zvyčajne zahŕňajú tieto vyšetrenia:
- pozorovanie postúry (držania tela) v stoji a pri chôdzi,
- testovanie rovnovážnych schopností.
- testovanie pohyblivosti kĺbov a chrbtice.
- palpácia (skúmanie citlivosti a napätia tkanív, t.j. svalov, väzov, kĺbov, nervov a fascií).
- testy sily svalov (vrátane svalov panvového dna).
- rôzne špecifické testy na identifikáciu príčin bolesti alebo dysfunkcií.
3. Diagnostické zobrazovacie metódy
Pre zvýšenie kvality diagnostických postupov sme v našej ambulancii doplnili štandardné fyzioterapeutické vyšetrenie aj o niekoľko nových inovatívnych prístrojov, a to:
- vyšetrenie chodidiel na podoskope (sleduje sa tvar chodidla, priečna a pozdĺžna klenba, šírka opory,…)
- vyšetrenie diagnostickým ultrasonografom (presné meranie šírky a štruktúry brušnej diastázy, biofeedback pre aktiváciu/relaxáciu svalov panvového dna).
- funkčný ručný spirometer (meranie respiračnej výdychovej funkcie potrebnej pri celkovej kondícii)
- ručný dynamometer (meranie sily stisku pri poruchách horných končatín, kardiovaskulárnych ochoreniach či oslabeniach sily stisku pri nervových ochoreniach)
4. Medzinárodné dotazníky a hodnotiace škály
Na objektivizáciu subjektívnych prejavov rôznych dysfunkcií fyzioterapeut využíva široké spektrum hodnotiacich medzinárodných škál či dotazníkov, ktoré pacient hodnotí na začiatku, počas alebo po určitej dobe. Patria sem napr. tieto formy:
- vizuálna analogická škála, Borgova škála dušnosti, balančná škála pri závratoch.
- medzinárodné dotazníky pre inkontinenciu a dysfunkcie v oblasti ženského/mužského zdravia,
- dotazníky pre subjektívne hodnotenie psychosomatických prejavov ochorení a pod.
5. Diagnostika:
- na základe zistení z osobnej konzultácie, samotného objektívneho vyšetrenia a priložených lekárskych vyšetrení fyzioterapeut určí možné príčiny problémov a stanoví typ dysfunkcie. Môže ísť napr. o svalovú nerovnováhu, kĺbovú dysfunkciu, poruchy pohybového aparátu alebo iné faktory.
- fyzioterapeut vám podrobne vysvetlí výsledky vyšetrenia a dôvody pre zvolené terapeutické metódy.
- nakoľko fyzioterapeut nie je lekár, nemá kompetencie stanoviť diagnózu. Tú môže stanoviť vždy len lekár, preto je dôležité vedieť, že od fyzioterapeuta dostávate na konci každej diagnostiky tzv. funkčný nález (prehľad) o Vašom celkovom funkčnom stave, na základe ktorého viete potom spolu postupne začať aktívne pracovať na jeho zmenách.
6. Stanovenie fyzioterapeutického plánu:
Fyzioterapeut na základe kompletného vstupného vyšetrenia navrhne krátkodobý a dlhodobý plán liečby, ktorý môže zahŕňať rôzne techniky, akými sú napr.:
- manuálna terapia (napr. facilitačno-inhibičné techniky svalovo-fasciálneho systému, neurálne či kĺbové mobilizácie, manuálna lymfodrenáž…)
- cvičenia na zlepšenie hybnosti a stability kĺbov, zvýšenie stability chrbtice či celkovej kondície.
- kinesiotaping, rebozo šatkovanie/masáž, elektroterapia, termoterapia, svetloliečba alebo iné terapeutické metódy.
- reedukácia pohybových a polohových stereotypov, ergonómia pracovných činností, relaxačné techniky.
Na základe Vášho stavu sa môže fyzioterapeut rozhodnúť, či budete potrebovať pravidelné návštevy, alebo Vám bude stačiť prísť len podľa potreby.
7. Spolupráca s lekármi a inými zdravotníckymi pracovníkmi
Fyzioterapeut je zdravotnícky pracovník, ktorý musí za každých okolností dodržiavať štandard profesionálnej a osobnej etiky, čo robí jeho profesiu dôveryhodnou. V rámci interdisciplinárnej spolupráce môže požiadať ďalšieho špecialistu o konzílium vždy, keď si to vyžadujú okolnosti a pacient s tým súhlasí. Rovnako postupujeme aj v opačnom prípade, kedy k nám pacient prichádza priamo na odporúčanie lekára alebo iného špecialistu.